Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamki świętokrzyskie. Skarby - legendy – tajemnice
07-12-2017, 04:35 PM
Post: #1
Zamki świętokrzyskie. Skarby - legendy – tajemnice
Ukazał się Przewodnik „Zamki świętokrzyskie. Skarby - legendy – tajemnice”

http://www.wydawnictwocm.pl/rafal-jurkow...p-256.html


W regionie świętokrzyskim zachowało się wiele cennych pamiątek historycznych: zamków, pałaców, dworków, klasztorów, kościołów oraz zabytków techniki. Ziemi tej nie omijały konflikty zbrojne, jakie przetaczały się przez nasz kraj na przestrzeni całego tysiąclecia. Pozostały po nich cmentarze wojenne, pomniki oraz owiane tajemnicami miejsca bitew. Dzięki przewodnikom z serii Świętokrzyskie wędrówki historyczne czytelnik ma możliwość pogłębienia wiedzy o zabytkach znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego, jak również dotarcia do szerzej nieznanych, lecz wartych odwiedzenia obiektów.

Zamki wznoszono zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach, na zalesionych wzgórzach, na wyspach i pośród mokradeł. Wszystko to powodowało, że o budowlach tych przez wieki powstawały niezliczone legendy. Białe damy, rozbójnicy, podziemne tunele i ukryte w lochach kosztowności rozpalały wyobraźnię okolicznych mieszkańców oraz poszukiwaczy skarbów. Przez kilka stuleci nikt nie troszczył się o niszczejące zamki, co spowodowało, że część historycznych obiektów bezpowrotnie znikła z krajobrazu regionu.

W Przewodniku Zamki Świętokrzyskie. Skarby – legendy – tajemnice przedstawiono dzieje niemal czterdziestu warowni leżących na terenie województwa świętokrzyskiego, tych najbardziej znanych jak Chęciny, Krzyżtopór, Szydłów czy Sandomierz oraz tych, które przed wiekami były ulubionymi rezydencjami polskich władców a dziś trudno odnaleźć po nich jakikolwiek ślad.

Patronat medialny: Wrota świętokrzyskie, historykon.pl, Subiektywnie o książkach, Forum miłośników średniowiecznych fortyfikacji, Zapomniana Biblioteka

Jest to pierwszy tom serii przewodników „Świętokrzyskie wędrówki historyczne”.

https://www.facebook.com/swietokrzyskiew...istoryczne

W wydanym w ubiegłym roku Przewodniku „Zapomniane miejsca. Świętokrzyskie”
http://www.wydawnictwocm.pl/zapomniane-m...p-201.html
również przedstawiono dzieje kilku świętokrzyskich zamków.

Wydawca: Wydawnictwo CM
Liczba stron: 214
Format: a5
Rok wydania: 2017
Okładka: miękka

[Obrazek: zamki_swietokrzyskie_cr.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-21-2017, 11:24 AM
Post: #2
RE: Zamki świętokrzyskie. Skarby - legendy – tajemnice
Ciekawa sprawa, ktoś z Was miał już może okazję zwiedzić i odkryć cały szlak zamków na ziemi Świętokrzyskiej? Jeżeli tak to który z nich najbardziej się Wam spodobał? Na mnie osobiście duże wrażenie zrobił ten w Chęcinach.

http://www.ImbirHostel.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości