Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Góry zapomniane
03-04-2012, 12:19 AM
Post: #1
Góry zapomniane
Zapraszam do wirtualnej podróży do zapomnianych zakątków Małopolski, może komuś się spodoba i wybierze się kiedyś w te strony : )

http://www.youtube.com/watch?v=FAL9xZM0u6M

Aby post nie był nazbyt suchy zamieszczę krótki opis terenu przedstawionego w filmiku :smile:

Jeżeli chodzi o filmik, który zamieściłem w zasadzie nie można mówić o jednej konkretnej relacji, lecz o miksie kilku połączonych w całość. Jest to w zasadzie zbiór zdjęć z różnych moich wycieczek i spacerów po najbliższej okolicy jakie sobie zafundowałem zeszłego lata : )

Krótko pisząc o Makowie jest to niewielkie miasteczko - w zeszłym roku słupek ludności przekroczył szósty tysiąc mieszkańców - położone nad malowniczą ale i groźną rzeką Skawą. Nad tą że samą rzeką położone są chociażby Wadowice, czy Zator wraz stawami – zwany Doliną Karpia. Oczywiście głównym znakiem rozpoznawalnym Skawy jest budowana od bodaj 26 lat zapora w Świnnej Porębie, jednak nazwa jak i budowa nie jest do końca rozstrzygnięta, gdyż roszczenia zgłaszają: Wadowice, Mucharz, Zembrzyce czy sama Świnna Poręba ; ]

Idąc dalszym tropem geograficznym miasto wciśnięte w dolinę Skawy, która oddziela od siebie Beskid Żywiecki, od Beskidu Makowskiego zwanego również Średnim, choć słyszałem również o Myślenickiej wersji. Rzeka od południa oraz okoliczne szczyty od północy sprawiają iż jest niewiele miejsca na zabudowę dlatego też budynki piętrzą się ku górze. Wzniesienia leżące w obrębie miasta nie są imponujące – najwyższa góra Bryndzówka ma niecałe 700 m.n.p.m.- ale rozciągają się z nich piękne widoki na Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Tatry Wysokie, Pasmo Babiogórskie i Polic, Beskid Makowski, a przy dobrej pogodzie nawet na Śląsk.

Myślę, że jest to dobre miejsce dla osób, które nie przepadają za dużym ruchem, hałasem, tłokiem, tak jak to jest w dużych ośrodkach turystycznych. Jest to także dobra baza wypadowa do największych atrakcji zachodniej Małopolski : w obrębie godziny jazdy samochodem leży Kraków, Wieliczka, Wadowice, Kalwaria, Zator, Inwałd z parkiem miniatur, Oświęcim, Rabka, Zakopane, czy też Jezioro Żywieckie i sam Żywiec należący już do Śląska.

Silne powiązania komunikacyjne z głównymi miastami regionu i lokalnymi miejscowościami sprawiają, że posiadanie samochodu nie jest konieczne. Warto zaznaczyć że Maków leży na turystycznej, kolejowej trasie Kraków – Zakopane.

Największą atrakcją turystyczną regionu jest oczywiście Babia Góra wraz z pasmem Polic, warto jednak zaznaczyć że miasto posiada gęstą sieć szlaków pieszych jak i rowerowych, niektóre z nich łączą miasto z głównymi szlakami biegnącymi ku Paśmie Babiogórskim i Beskidzie Małym. Przez miasto przebiega również Międzynarodowa Trasa Pielgrzymkowa „Szlak Maryjny”, szlak – „Podbabiogórskie Ekomuzeum”, „Szlak Architektury Drewnianej” czy też „Trasy Konne Ekomuzeum”.

Pomimo miejskiego charakteru ponad 50 % powierzchni miasta zajmują lasy, poprzedzielane licznymi potokami i strumykami, co w połączeniu z brakiem rozwiniętego przemysłu ciężkiego sprawiają iż w lecie panują dogodne warunki dla zdrowego i aktywnego wypoczynku

Pozdrawiam! Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-08-2012, 10:20 AM
Post: #2
RE: Góry zapomniane
Dzięki za przydatny link oraz opis,na pewno z tego skorzystam. A jeżeli chodzi o Małopolskę,to oczywiście nie sposób zapomnieć o naszym cudownym Krakowie,który można zwiedzać spokojnie przez kilka dni. Zapraszam SerdecznieUśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-28-2012, 11:18 AM
Post: #3
RE: Góry zapomniane
Racja, racja, na zwiedzenie Krakowa to potrzeba na prawdę sporo czasu, a i tak wszystkiego się nie zobaczy Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-19-2012, 01:36 PM
Post: #4
RE: Góry zapomniane
Można połączyć to z weekendem majowym i wszystko na spokojnie zwiedzić,po czym udać się w góry Do Zakopanego i zrelaksować się na Krupówkach lub górskim szlakuUśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-27-2012, 09:43 AM
Post: #5
RE: Góry zapomniane
Witam serdecznie jeszcze raz i ponownie zachęcam do oglądnięcia filmiku i zapuszczenia się w te górskie strony, gdzie teraz jest - podczas rześkiej wiosny - wyjątkowo malowniczo, choć tutaj tak jest przez cały rok

"W Makowie najpiękniej jest wiosną, kiedy topnieją śniegi i wody z hałasem pędzą w dół - wszystkie do Skawy. Najpiękniej jest w Makowie latem, kiedy na nachylonych ku południowi zboczach Bryndzówki i Makowskiej Góry dojrzewają srebno - złote zboża, w lasach granatowe borówki, a wieczorem nad Skawą unosi się lekka, błękitna mgiełka. W Makowie najpiękniej jest jesienią, kiedy w zieleń królujących tu świerków wchodzi brąz brzóz, dębów, jaworów i czerwień buków. I najpiękniej jest w Makowie zimą, kiedy w błękit gór wmiesza się biel śniegu, a Skawa cichnie pod taflą lodu" Taki opis zamieścił w - Kalendarzu Beskidzkim - (1985r.) Mieczysław Woźny. Ukazuje on piękno makowskich krajobrazów według naturalnego cyklu pór roku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-15-2012, 02:43 PM
Post: #6
RE: Góry zapomniane
Teraz, w dni rześkiego lata jest wyjątkowo pięknie, a dobra widoczność pozwala na dostrzeżenie panoramy części Ślaska i okolic Krakowa. Chodź dzisiaj pochmurnie ;]

Oczywiście zapraszam na Tydzień Kultury Beskidzkiej 28.07 - 05.08 (05.08 - Odpust Parafialny). Szczególnie ze względu na fakt, że w przeciągu roku zostało gruntownie zmodernizowane otoczenie sceny i 'miasteczka kramowego' (stoiska gastronomiczne, kuchnia regionalna, rozrywka, wytwory lokalnego rzemiosła i inne).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-16-2012, 09:25 AM
Post: #7
RE: Góry zapomniane
Beskidy są piękne!!! Jest to jedna z piękniejszych części polskich gór w jakich byłam! Uśmiech Często tam wracam, a najczęściej do Beskidu Sądeckiego. Duże wrażenie wywarł na mnie hotel Klimek z Muszyny. Oferują oni dużo aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu, dzięki czemu urlop jest bardziej przyjemny Duży uśmiech Ja najbardziej lubię grać w tenisa. W Klimku są super przygotowane korty tenisowe, dlatego mogę zawsze trochę poszaleć Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-26-2012, 06:55 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-26-2012 06:58 PM przez barttek13.)
Post: #8
RE: Góry zapomniane
(07-16-2012 09:25 AM)Julka napisał(a):  Beskidy są piękne!!! Jest to jedna z piękniejszych części polskich gór w jakich byłam! Uśmiech Często tam wracam, a najczęściej do Beskidu Sądeckiego. Duże wrażenie wywarł na mnie hotel Klimek z Muszyny. Oferują oni dużo aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu, dzięki czemu urlop jest bardziej przyjemny Duży uśmiech Ja najbardziej lubię grać w tenisa. W Klimku są super przygotowane korty tenisowe, dlatego mogę zawsze trochę poszaleć Uśmiech



Ogólnie teraz widać zwrot w stronę Beskidu Sądeckiego, dzięki czemu odciąży Tatry i okolice, ale warto poznawać nowe miejsca Uśmiech

Zapraszam na Tydzień Kultury Beskidzkiej, który odbywa się m.in. w Makowie Podhalańskim. Początek już w ten weekend :-) TKB jest to największa impreza folklorystyczna w Polsce, o randze międzynarodowej, gdyż występują zespoły pochodzące z różnych zakątków świata, naprawdę warto poświęcić temu wydarzeniu choć jeden dzień, będąc w okolicach :-) Do postu załączam link z planem na cały okres trwania TKB w Makowie. Pozdrawiam!

http://www.makow-podhalanski.pl/index.ph...ws_id=1099
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-12-2012, 06:45 PM
Post: #9
RE: Góry zapomniane
Kontynuując wątek, dla zainteresowanych przesyłam film dokumentalny o Makowie nakręcony przez Telewizję Polską (Kraków):

http://www.tvp.pl/krakow/parafia-z-serce...im/8252685
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-05-2012, 11:40 AM
Post: #10
RE: Góry zapomniane
Polecam Ciężkowice jeśli chcecie miło spędzić czas i zobaczyć ciekawy rezerwat przyrody

last minute 2013
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Polskie Forum Turystyczne | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS| Polecamy sprawdzone buty żeglarskie marki Slam